Rola białka w życiu sportowca

Trening siłowy, czy inna forma wysiłku fizycznego zwiększa zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego jego funkcjonowania. Każdy bardziej zaawansowany sportowiec posiada zbilansowaną dietę. Powinna ona uwzględniać między innymi odpowiednią ilość białka. Jest to niezbędny składnik dla utrzymania zrównoważonego lub też dodatniego bilansu (w zależności od celów treningowych).

Białko jest niezwykle cennym materiałem budulcowym, wchodzi w skład płynów ustrojowych, czy uczestniczy w ważnych procesach regulacyjno-transportowych. W przypadku osoby nietrenującej jego zapotrzebowanie wynosi 0,5g na każdy kilogram masy ciała. W przypadku osób regularnie trenujących taka ilość nie wystarcza. W wyniku dużych przeciążeń oraz wytężonej pracy mięśni mamy do czynienia z nasilonym katabolizmem białek wszelkiego rodzaju. Dlatego właśnie powinno się zwiększyć zapotrzebowanie na białko. Jego spożycie powinno wzrastać proporcjonalnie do obciążeń treningowych. Średnia wartość dla sportowca to 1,4g białka na kilogram masy ciała. Jest to tylko wartość prognozowana, gdyż na ilość potrzebnego dziennego spożycia białka składa się szereg czynników, jak wiek, płeć, stan organizmu, jakość białka, itp.

źródła białka

Analizując problem, jakim jest przyjmowanie zbyt małej ilości białka przez sportowców na leży zwrócić uwagę przede wszystkim na kulturystów, czy zawodników innych sportów siłowych. Od wielu lat utrzymuje się teoria, że im więcej białka tym lepiej, tym większą zbudujemy siłę oraz masę mięśniową. Takie podejście jest mocno kontrowersyjne. Białko jest jednym z głównych czynników dostarczania do organizmu odpowiednich składników odżywczych. Dieta opierająca się na głównym jego spożyciu nie oznacza od razu lepszych wyników. Z doświadczenia wiem, że może nawet je pogorszyć. Z przeprowadzonych badań wynika, że do syntezy 1g białka organizm ludzki potrzebuje ok. 24 kcal. Co ciekawe białko jest słabym paliwem energetycznym. Udowodniono, że z 1g możemy uzyskać jedynie ok 0,8 kcal energii. Jego wydajność energetyczna to zaledwie 22%. Daje to ponad trzykrotnie gorszy wynik w porównaniu do węglowodanów oraz dziesięciokrotnie mniej niż z tłuszczów. Dlatego warto pamiętać, że przed rozpisaniem odpowiedniego zapotrzebowania na białko dla danego sportowca zaspokoić należy jego zapotrzebowanie na energię.