Rekonstrukcja ACL – postępowanie pooperacyjne

Kontuzje w sporcie zdarzają się niezwykle często, zwłaszcza zerwanie ACL. Najlepszym wyjściem na naprawę jest zabieg. Po poprawnie przeprowadzonej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego należy przystąpić do rehabilitacji. Można ją podzielić na kilka etapów, które mają inne cele i założenia. Pierwszą jest faza pooperacyjna, później przychodzi czas na zdjęcie szwów.

rysunekPierwsze cztery dni to działania mające na celu zmniejszenie wysięku oraz stanu zapalnego. Staw schładzany jest co około dwie godziny i uniesiony musi być powyżej biodra. W calach redukcji obrzęku stosuje się drenaż limfatyczny. Kolejny etap, to specjalistyczne ćwiczenia. Mają na celu zapobieganie zrostom pooperacyjnym. Istnieje wiele teorii obciążania stawu po zabiegu. Ćwiczenia muszą być uwarunkowane od kilku czynników – rozległość urazu, czas od zabiegu oraz sprawność pacjenta. Na dzień dzisiejszy techniki operacji są bardzo stabilne oraz wytrzymałe, przez co można dosyć szybko zacząć obciążać staw. Dlatego właśnie w pierwszym okresie chodzi się o kulach, oczywiście w granicy rozsądku i tolerancji bólowej. Dodatkowo można wykonywać rozciągania grupy kulszowo-goleniowej.

Po pierwszych czterech dniach do jakiś dwóch tygodni dalej stosuje się działania mające na celu zmniejszenie obrzęku i zakrzepu. Dalej więc schładzamy staw. W tym etapie dołączmy dążenie do pełnego wyprostu stawu. Najczęściej poprzez ćwiczenia z fizjoterapeutą. Po około dwóch tygodniach można próbować codziennych czynności, jednak należy pamiętać, że nadal prowadzi się rehabilitację ruchową ze specjalistą. Dobrym wynikiem w tej fazie jest zwiększenie ruchu stawu do zgięcia 90 stopni.

Kolejne tygodnie to wzrost intensywności ćwiczeń oraz zwiększenie poziomu ich trudności. Nadal pracuje się nad zgięciem stawu kolanowego. W tym okresie należy szczególnie zwracać uwagę na obrzęk stawu oraz mobilizację rzepki. Należy dużą wagę zwrócić na technikę ćwiczeń, aby ponownie nie uszkodzić stawu. Kolejny etap to wykonywanie ćwiczeń statycznych oraz dynamicznych. Ostatnim etapem jest z czasem powrót do normalnych aktywności fizycznych. Ważne, aby wszystko było wykonywane z głową.