Jazda na nartach – jak zacząć?

Co roku wiele osób decyduje się na wyjazd na narty. Coraz więcej również zaczyna na nich jeździć. Jedni wolą lekcje z instruktorem, inni naukę we własnym zakresie. Sama nauka potrafi sprawić problem początkującym narciarzom. W przypadku samo nauki potrzeba dużo entuzjazmu oraz koncentracji. Warto jednak poprosić o porady starszych stażem znajomych. Oczywiście nauka trochę trwa, więc nie należy się zrażać przy pierwszych porażkach. Im więcej ćwiczeń tym lepiej. Aby jednak dobrze się do nich przygotować, warto przed sezonem wzmocnić nogi i zawrzeć odpowiednie ćwiczenia w swoim planie treningowym.

Podczas nauki ważne jest kilka aspektów, takich jak miejsce, ćwiczenia siłowe, czy towarzystwo. W przypadku miejsca ważne jest, aby nie uczyć się w czasie silnych wiatrów. Nie warto również rozpoczynać na dosyć stronnych stokach. Najłatwiej nauczyć się można na łagodnej górze, na której nie sposób zbytnio się rozpędzić. Prędkość może przestraszyć i zniechęcić. Ćwiczenia to kolejny ważny aspekt. Warto popracować przy okazji nad kondycją fizyczną. Warto wzmocnić ręce, nogi oraz korpus, zmniejszy to również ryzyko potencjalnych kontuzji. Towarzystwo to według mnie najważniejsza sprawa. Nikt nie lubi jeździć na nartach samotnie. Warto zatem zabrać kogoś znajomego, który jeździć już potrafi. Wskaże nam ewentualne błędy oraz posłuży cenną radą.

nauka

Pozycja zjazdowa to coś, na co trzeba poświęcić dużą ilość czasu w trakcie nauki. Powinna być swobodna oraz niewymuszona. Definiuje ona technikę jazdy, w której narty rozstawione powinny być na szerokość bioder. Kolana należy ugiąć, pomoże to rozpocząć zjazd. Ręce muszą znajdować się blisko ciała, pomagają w manewrach oraz utrzymaniu równowagi. Według większości instruktorów jazdę na nartach powinno zacząć się od opanowania techniki zjazdu pługiem. Przydatna jest ona podczas hamowania. Narty skierowane są do siebie pod kątem – dzioby zbliżone do siebie. Przy takim ustawieniu narty obciążone są równomiernie. Prędkość nabierana jest poprzez wyprostowanie nart. Zatrzymanie następuje poprzez ponowne zbliżenie do siebie dziobów.

Skręcanie warto opanować po podstawach opisanych wcześniej. Aby skręcić należy dotknąć rękoma jednego z kolan. Następnie wyprzeć na nie nacisk. Takie ustawienie oraz napór na lewe kolano spowoduje skręt w prawo i odwrotnie.