Lacrosse

Mimo, że dyscyplina w Polsce nie jest znana, to w wielu krajach od dawna uważana jest za poważną dyscyplinę sportową. W Kanadzie traktowany jest nawet jako sport narodowy od przeszło 150 lat. Mimo emocji oraz atrakcyjności samej dyscypliny w naszym kraju na razie furory nie zrobiła. Według mnie to lepsza aktywność niż przykładowo zajęcia wychowania fizycznego w większości szkół.

gra

Sama gra liczy sobie ponad 300 lat. Jak większość z początku nie miała jasno określonych zasad. W dzisiejszych czasach mecze rozgrywa się po dziesięciu zawodników (damska odmiana liczy sobie 12). W lacrosse wciąż chodzi o to samo, czyli o umieszczenie piłki w bramce. Robi się to za pomocą specjalnej rakiety wyposażonej w koszyk. Szczegółowe zasady należy podzielić na damskie i męskie. Niestety różnią się od siebie. Jak wspomniałem wcześniej mężczyźni grają po 10 zawodników, a kobiety po 12 zawodniczek. Cel jest prosty – zdobycie większej ilości bramek w określonym czasie. Rakieta przystosowana do grania została specjalnie wyprofilowana. Istotą gry jest gra zespołowa, na której opiera się całe rozgrywanie meczu. Gracze podają piłkę między sobą otwierając sobie drogę do bramki przeciwnika. Podobnie jak w koszykówce – można wyprowadzić zawodnika na czystą pozycję poprzez padanie. Otwiera to drogę do kosza i daje szanse na łatwe punkty. W lacrosse Piłka przekazywana być może tylko z siatki do siatki, a bezpośredni kontakt z piłką jest zabroniony.

Wymiary boiska to 100x50m, bramka to kwadrat o boku równym 1,8m. W przypadku rozgrywek mężczyzn mecz trwa 60 minut i podzielony jest na 4 kwarty. Żeńska wersja to 50 minut podzielone na dwie połowy. Tak jak w innych sportach tutaj także istnieją przewinienia. Można za nie dostać upomnienie lub wykluczenie z gry na określony czas. Zdarza się, że również na stałe. Jak widać ten popularny w Stanach Zjednoczonych sport jest bardzo ciekawą dyscypliną oraz ciekawą alternatywą dla innych sportów. Myślę, że warto chociaż raz spróbować rozegrać choć jedną kwartę i przekonać się o potencjale lacrosse.